Pasy bezpieczeństwa, a ciąża czyli przepisy, a zdrowy rozsądek

Pasy bezpieczeństwa, a ciąża czyli przepisy, a zdrowy rozsądek

3 września 2017 0 By Dzik

Poruszę dość kontrowersyjny temat: “Pasy bezpieczeństwa, a ciąża czyli przepisy, a zdrowy rozsądek”.

Polskie prawo zezwala kobietom w widocznej ciąży jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, co nierzadko wprowadza w błąd same ciężarne.

Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” wyklucza obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla wybranych osób. Pełny zapis tej części ustawy brzmi następująco.
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) …
2) kobiety o widocznej ciąży;
Itd…

“Wśród kobiet w ciąży panuje nierzadko opinia, że pasy bezpieczeństwa podczas wypadku mogą uszkodzić dziecko, co częściowo jest prawdą. Warto jednak pamiętać, że od zdrowia i rozsądku matki w głównej mierze zależy życie dziecka. Również zapięte pasy, ale w sposób nieprawidłowy, mogą spowodować obrażenia dziecka już przy drobnej kolizji, a nawet podczas awaryjnego hamowania. Na fotografii poniżej znajdziecie jeden z bezpiecznych sposobów zapinania pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.” (Więcej w tekście źródłowym: http://autokult.pl/25440,pasy-bezpieczenstwa-a-ciaza-przepisy-i-zdrowy-rozsadek)

https://i.wpimg.pl/730×0/m.autokult.pl/pregnant-izi-fix-install-87455a0.jpg

 

Teraz większość z Was zadaje sobie pytanie: Po co taki artykuł na PMF?

Mianowicie ostatnio w Gdańsku było takie zdarzenie drogowe: http://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Grozny-wypadek-na-ul-Slowackiego-n113885.html.
Chociaż WRD codziennie obsługuje dużo zdarzeń drogowych to zawsze w podobnych sytuacjach nie jest łatwo. To już inny gatunek zdarzenia niż zwykła “stłuczka”. Nawet najbardziej doświadczeni “wypadkowcy” nie mają łatwo “szkicować”. Zadajemy sobie pytanie czy można byłoby uniknąć całego zdarzenia…

Chciałbym, aby każdy sam podjął odpowiednią decyzję na temat zapinania pasów bezpieczeństwa, ale dzięki tym informacjom możecie doradzić, przyjaciołom czy też najbliższym.

Pamiętajcie niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas widocznej ciąży to przywilej, a nie obowiązek. To jest WASZ wybór!
Dbajcie o siebie i uważajcie na drodze.

źródło filmu: https://www.youtube.com/watch?v=kHefO0Fa2fQ