Poradnik Policjanta – jak uzyskać pozwolenie na broń?

3
2911
views
https://blog.gdziestrzelac.eu/wp-content/uploads/2017/01/Pozwolenie-na-bro%C5%84-paln%C4%85-do-cel%C3%B3w-sportowych.jpg
Poradnik w skrócie


Jakiś czas temu obiecałem wam poradnik dla policjantów o uzyskiwaniu pozwolenia na broń.

Część z was z pewnością już mniej więcej jest rozeznana w temacie lub ma znajomych, którzy całą procedurę przechodzili i służą wam pomocą.

Przede wszystkim, pierwsze co należy zrobić to dokładnie zapoznać się z aktami prawnymi.
Policjanta w myśl ustawy obowiązują teoretycznie te same przepisy i droga co cywila – w praktyce jednak różnią się odrobinę.

Aby cokolwiek ruszyć, należy szczegółowo zapoznać się z ustawą o Broni i Amunicji oraz wybrać rodzaj pozwolenia, który nas interesuje.

Broń kolekcjonerska o wiele bardziej będzie odpowiadać części policjantów, z racji tego, że nie są wymagane opłaty członkowskie w klubie strzeleckim oraz Polskim Związku Strzelectwa Sportowego.
Nie jest również wymagany udział w 4 zawodach z kategorii głównej rocznie.
Strzelectwo sportowe to jednak dosyć czasochłonne zajęcie.

Drogi postępowania w obydwu przypadkach lekko się różnią. Nie są to jedyne kategorie posiadania broni, które występują w ustawie. Prócz tego jest jeszcze broń do celów myśliwskich, ochrony osobistej, szkoleniowa czy pamiątkowa. Te jednak nas najmniej interesują.

To, co policjant musi wiedzieć, to że odpadają mu badania lekarskie i psychologiczne, gdyż już z samego faktu bycia policjantem wynika, że te badania mamy aktualne. Jest to bardzo pragmatyczne podejście do sprawy.

Wydziały Postępowań Administracyjnych wymagają jednak od policjantów przedłożenia do wniosku zaświadczenia od bezpośredniego przełożonego ds osobowych – czyli komendanta wojewódzkiego, miejskiego czy powiatowego o fakcie byciu funkcjonariuszem, posiadaniu przydzielonej broni służbowej oraz nie prowadzeniu wobec funkcjonariusza postępowań dyscyplinarnych.

Jeśli policjant występuje o pozwolenie kolekcjonerskie i chce aby wydana była zgoda na broń typu pistolet maszynowy, strzelba czy karabin – powinien przedłożyć swoją kartę strzelań, która jest potwierdzeniem odbycia stosownego przeszkolenia na dany rodzaj jednostki broni palnej. Kopie takiego zaświadczenia można uzyskać w swoim wydziale kadr i szkolenia.

Reasumując, potrzebne dokumenty to:

1. Wniosek o wydanie pozwolenia na broń
2. Zaświadczenie od komendanta
3. Ewentualna karta strzelań (Pozwolenie kolekcjonerskie)
4. Czasem wymagane są komunikaty z zawodów
5. Patent Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego
6. Licencja PZSS (Pozwolenie sportowe)
7. Dowód wpłaty do właściwego Urzędu Miasta za wydanie pozwolenia(242 PLN)
8. Dwa zdjęcia
9. Kserokopia dowodu osobistego.
10. Zaświadczenie o członkostwie z klubu sportowego lub stowarzyszenia kolekcjonerskiego

Wszystkie niezbędne informacje najlepiej uzyskiwać bezpośrednio w Wydziałach Postępowań Administracyjnych KWP.
Wzory wniosków o wydanie pozwolenia można z łatwością znaleźć na internecie.

Należy zaznaczyć, że przyszły strzelec jest zobligowany do posiadania szafy na broń o klasie S1, która może w każdej chwili być przedmiotem kontroli.

Po złożeniu wniosku czekamy na wizytę dzielnicowego. Następnie wydaje się decyzję, która jest podstawą do wydania promes na zakup broni. Z promesą kupujemy broń, którą jesteśmy zobowiązani zarejestrować w przeciągu 5 dniu od daty zakupu. Rejestracja może się odbyć – jak cały obieg dokumentów – drogą pocztową. Po zarejestrowaniu broni otrzymujemy swoją “czerwoną książeczkę” czyli legitymacje posiadacza broni.

I od tej chwili możemy cieszyć się pasją strzelecką i podnosić prywatnie swoje kwalifikacje

Cała droga wydaje się trudna i skomplikowana, ale kiedy już każdy zagłębi się w temat, to proces administracyjny staje się bardzo przejrzysty.

Ten krótki poradnik oczywiście nie wyczerpuje tematu – piszcie śmiało, jeśli macie jakieś pytania.

/Zohan

 • Piotr Pietrzykowski

  Posiadanie szafy/ kasetki S1 jest wymagane w momencie zakupu pierwszej jednostki broni, nie jest jednak konieczne w fazie starania się o pozwolenie na broń, warto poczekać do otrzymania kwitów. Później można również przechowywać broń w szafie Kolegi “Sportowca” lub magazynie klubowym.

 • Wojtek Sokołowski

  Zróbcie sobie dobrze, i obniżcie jeszcze opłaty. Należy jednocześnie wystąpić o pozwolenie o dopuszczenie, i pozwolenie do celów kolekcjonerskich. Następnie zawieszamy postępowanie o pozwolenie do celów kolekcjonerskich, i zdajemy egzamin na dopuszczenie, trzeba jednak pamiętać żeby były to te same kategorie broni jakie chcemy posiadać co celów kolekcjonerskich. A sam egzamin jest o połowę tańszy.
  Po zdaniu egzaminu wznawiamy postępowanie do celów kolekcjonerskich i występujemy o uznanie egzaminu z dopuszczenia.
  Ta dam.

  • Jacek Hońdo

   Mógłbyś się wysilić i przeczytać ten tekst od początku do końca. Funkcjonariusze i żołnierze są zwolnieni z egzaminu. A opłaty nie oni ustalali, więc po co te durne docinki?