Niezatrzymanie się do kontroli drogowej – informacje i algorytm postępowania

3
6623
views
Źródło: http://i.wp.pl/a/f/jpeg/30046/policja_zatrzymanie_640_bartlomiej_zborowski.jpeg

Nowe surowe kary dla kierowców łamiących przepisy prawa o ruchu drogowym. Od 1 czerwca 2017 roku każde niezatrzymanie się na wezwanie do kontroli drogowej jest uznawane za przestępstwo. 

W Kodeksie Karnym dodano nowy przepis (art. 178b kk), który zaostrza odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej przez funkcjonariusza również będącego w ruchu (dotychczas było to wykroczenie). Kierowca, który zignoruje wezwanie policjantów może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Kolejno sądy będą obligatoryjnie orzekały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za niezatrzymanie się do kontroli drogowej (art. 178b kk), prowadzenie pojazdu pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień (art. 180a kk), niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 244 kk).

Odpowiedzialność kierowcy

Zmiana wprowadzona w art. 178 §1 kk zakłada surowszą odpowiedzialność dla kierowcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Jeżeli spowoduje on wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, przewidziana kara to minimum 2 lata więzienia, bez możliwości jej zawieszenia.

Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). Jego karalność będzie nadal ustawać, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Natomiast w razie wszczęcia postępowania przedawnienie nastąpi dopiero z upływem 2 lat od zakończenia wyżej wymienionego okresu, tj. 3 lata od daty popełnienia czynu.

Tak mówi teoria a jak wygląda to w praktyce?

przykłady z policja.pl:

“Do zdarzenia doszło w Goliszowie, kiedy policjanci prewencji Komisariatu Policji w Chojnowie zauważyli pojazd jadący z nadmierną prędkością, całą szerokością drogi. Funkcjonariusze postanowili z uwagi na brawurową jazdę zatrzymać do kontroli kierującego fiatem bravo. Młody mężczyzna siedzący za kierownicą pojazdu wraz z pasażerami widząc radiowóz oznakowany i sygnały dawane przez funkcjonariuszy, gwałtownie przyspieszył. Policjanci ruszyli za nim w pościg.

http://t-eska.cdn.smcloud.net/regionalna/t/2/t/image/d95049f3b63bf4b8a2c535e7ee15ed84DLyp6Q34-radi.jpg/ru-0-r-660,660-q-80-n-d95049f3b63bf4b8a2c535e7ee15ed84DLyp6Q34radi.jpg

Kierujący pomimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej. Uciekał przez kilka kilometrów, stwarzając swoją brawurową jazdą zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego oraz pasażerów siedzących w tym pojeździe. Chwilę później mężczyzna w miejscowości Biskupin stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Z pojazdu wybiegły cztery osoby, które zaczęły uciekać do lasu. Policjanci podjęli pościg za nimi i po kilku metrach biegu zatrzymali dwie osoby. Na miejsce do zatrzymanych osób wezwano pogotowie ratunkowe z uwagi na obrażenia jakie odnieśli przy zderzeniu z drzewem. Po chwili do funkcjonariuszy podszedł leśniczy, który poinformował ich, że około 3 kilometry od miejsca zdarzenia na terenie lasu przebywają dwie osoby, które mogą mieć związek z tą sprawą. Mundurowi natychmiast udali się w wskazane miejsce, gdzie zastali kobietę i mężczyznę, którzy przyznali do jazdy samochodem fiat bravo.”

inny przykład:

“Wczoraj po godz. 18.00 policjanci z Komisariatu Policji w Rudnej patrolowali okolice miejscowości Rudna. Za kierownicą osobowego volkswagena zauważyli mężczyznę, wobec, którego mieli podejrzenia, że nie posiada prawa jazdy. Chcieli zatrzymać kierującego do kontroli, a ten aby jej uniknąć skręcił w polną drogę i zaczął uciekać. Rozpoczął się policyjny pościg.

http://r-scale-36.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p2/i/973a5f0ccbc4ee3524ccf035d35b284b/5f956def-d970-4d09-9dc5-66a21f273b0d.jpg?type=1&quality=95&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=1024&srch=768&dstw=1024&dsth=768

Mężczyzna pomimo dawanych wyraźnych sygnałów dźwiękowych i świetlnych do zatrzymania pojazdu kluczył bocznymi drogami robiąc wszystko, aby uniknąć zatrzymania. Po kilku kilometrach funkcjonariusze skutecznie zmusili go do zaprzestania dalszej ucieczki. Jak się okazało po sprawdzeniu podejrzenia policjantów się potwierdziły. 19-letni mieszkaniec gm. Rudna nie posiadał prawa jazdy. Tłumaczył policjantom, że to właśnie było powodem jego ucieczki przed funkcjonariuszami. Został zatrzymany.”

Ostatni przykład:

“Do zdarzenia doszło w nocy w okolicy ul. Narutowicza. To właśnie tam mundurowi zauważyli motocyklistę, który  nie zatrzymał się na czerwonym świetle. W związku z tym postanowili zatrzymać go do kontroli. Kiedy włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe kierowca wraz z pasażerką ruszył z impetem i zaczął uciekać. Policjanci cały czas jechali za nim powiadomili też inne załogi będące w mieście o kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli. Motocyklista z dużą prędkością przekraczał kolejne skrzyżowania. Ostatecznie w okolicy ul. Mickiewicza nie zapanował nad motocyklem. Pojazd przewrócił się a kierowca wraz z pasażerką zeskoczyli z jednośladu. W wyniku tego zdarzenia ani kierowca ani pasażerka nie odnieśli żadnych obrażeń. Po wylegitymowaniu okazało się, że za kierownicą siedział 39- letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna był trzeźwy, z miejsca interwencji trafił do policyjnego aresztu. W tym czasie policjanci z Komisariatu Szczecin Śródmieście zebrali materiał dowodowy po czym sprawę w trybie przyspieszonym skierowali do sądu. Już następnego dnia zapadł  nieprawomocny wyrok. Sąd ukarał mężczyznę 4000 tys. zł grzywny oraz  orzekł 3 letni zakaz kierowania pojazdami.”

Algorytm postępowania:

http://staszic.wschowa.info/wp-content/uploads/2016/09/bd29dda72df58cc3674d37d866de01a3_XL.jpg
 1. Ujawnione wykroczenie/poddanie do kontroli.
 2. Próba zatrzymania do kontroli.
 3. Włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz powiadomienie dyżurnego.
 4. Pościg za kierującym.
 5. Podejmować próby do zatrzymania uciekającego.
 6. Zatrzymać kierującego/sporządzić wniosek o ukaranie.

Podziękowanie dla źródeł:
http://kanal99.pl
http://miasto-info.pl
http://www.antyradio.pl/
http://www.policja.pl/

 • Monika Anna

  Dzięki za artykuł. Ważna kwestia i dość sporna.. W mojej jednostce każde “niezatrzymanie do kontroli” wiązało się z tym, że albo osoba była pod wpływem alkoholu, albo “na zakazie” czy bez uprawnień. W momencie kiedy osoba nie zatrzymuje się “bo tak”, nie jest poszukiwana… Rozumiem że wystarczy wystawić wezwanie i sprawę zakończyć notatką? Pozdrawiam!

  • Jerry

   W przypadku ujawnienia, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu i nie zatrzymał się do kontroli drogowej to można go zatrzymać do wytrzeźwienia uniemożliwiając mu tym samym dalszą jazdę. Istotnie jeśli ktoś nie zatrzymał się “bo tak” to w pierwszej kolejności należy zbadać obywatela na zawartość alkoholu na wydechu, w przypadku wyniku 0,00 można zakończyć wezwaniem i notatką. Nie mniej jednak jeśli ktoś celowo się nie zatrzymał do kontroli i podjął próbę ucieczki poprzez np. przyśpieszenie myślę, że po wyniku 0,00 można obywatela zatrzymać i pobrać mu krew do badań w celu sprawdzenia czy nie kierował pod wpływem innych środków – to moje zdanie. Głównym celem zatrzymania jest uniemożliwienie osobie podejrzanej dalszej możliwości popełnienia przestępstwa, o tym należy pamiętać.

  • nocjestnasza

   W przypadku ujawnienia, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu i
   nie zatrzymał się do kontroli drogowej to można go zatrzymać do
   wytrzeźwienia uniemożliwiając mu tym samym dalszą jazdę. Istotnie jeśli
   ktoś nie zatrzymał się „bo tak” to w pierwszej kolejności należy zbadać
   obywatela na zawartość alkoholu na wydechu, w przypadku wyniku 0,00
   można zakończyć wezwaniem i notatką. Nie mniej jednak jeśli ktoś celowo
   się nie zatrzymał do kontroli i podjął próbę ucieczki poprzez np.
   przyśpieszenie myślę, że po wyniku 0,00 można obywatela zatrzymać i
   pobrać mu krew do badań w celu sprawdzenia czy nie kierował pod wpływem
   innych środków – to moje zdanie. Głównym celem zatrzymania jest
   uniemożliwienie osobie podejrzanej dalszej możliwości popełnienia
   przestępstwa, o tym należy pamiętać. /J