Jak bezpiecznie jeździć rowerem?

Jak bezpiecznie jeździć rowerem?

19 września 2017 1 By Dzik

Jak bezpiecznie i zgodnie z zasadami ruchu drogowego jeździć rowerem? Kiedy jeździć ścieżką rowerową, a kiedy chodnikiem lub ulicą? Czy rowerzysta może jeździć po pasach? Oto kilka przepisów z Prawa o Ruchu Drogowym.


Pieszy na drodze rowerowej
Przyjęło się, że pieszym nie wolno chodzić po drodze rowerowej. Od tej reguły jest wyjątek, o którym mówi artykuł 11 ustęp 4 Prawa o Ruchu Drogowym (PoRD): „Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.”

Źródło: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ2Nne-k2TKvrCVbl_ArN_buWkMUeTDorAy2FWAIHTU01zOeFA7-Q

Nie stwarzaj zagrożenia i uważaj na pieszych
Rowerzysta ma obowiązek poruszania się po ścieżce rowerowej. Niestety, nie wszędzie jest taka możliwość. Co wtedy: jechać chodnikiem czy ulicą?

Warto wiedzieć, że po chodniku można jeździć rowerem tylko jeśli:
-panują złe warunki atmosferyczne (śnieg, gołoledź, deszcz, mgła, silny wiatr itp.),
-jedziemy z dzieckiem do lat 10,
-są spełnione 3 warunki: chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, samochody na ulicy mogą się poruszać z prędkością minimum 50 km/h i nie ma oddzielonej drogi dla rowerów (pasa, ścieżki).

W innym przypadku za jazdę rowerem po chodniku grozi mandat 50 zł.

Źródło:http://www.pszczynska.pl/pliki/artykuly/17227/1426240109_rowerem%20po%20chodniku.jpg

Pijany pasażer roweru? Tylko w bocznym wózku!
Każdy wie, że kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że także przewożenie pijanego pasażera rowerem może zostać ukarane. Chyba, że wiezie się go… w wózku bocznym (Art 45 ust 2 PoRD).

Źródło: wRower.pl

Nie przejeżdżaj po pasach
Pasy na drodze są dla pieszych – rowerzysta jest zobowiązany do tego, by zejść  z roweru. Nie wjeżdżajmy na pasy z impetem – może się to źle skończyć nie tylko dla pieszych uczestników ruchu, ale też dla nas, gdy kierowca nie zauważy naszego nadjeżdżającego roweru.

Źródło:https://c1.staticflickr.com/9/8848/17933765599_5dc7b5ac99_b.jpg

Dbaj o bezpieczeństwo na drodze
Zawsze sygnalizuj zamiar skrętu. Po zmroku lub gdy jedziesz ulicą włącz światła. Chociaż to nie jest obowiązkowe, polecamy jazdę w kasku i z elementami odblaskowymi – to znacznie poprawia widoczność rowerzysty na drodze, a tym samym zmniejsza ryzyko kolizji.

Źródło: info.elblag.pl

 

 

Na koniec mała zagadka.
Czy na poniższej fotografii oznakowanie jest prawidłowe?
Na odpowiedzi czekam w komentarzach!

Oznakowanie w Jarosławcu. Źródło:Własne