Kamera nasobna – dowód na profesjonalne działanie policjantów (wideo)

Kamera nasobna – dowód na profesjonalne działanie policjantów (wideo)

13 kwietnia 2018 0 By Redaktor

Kamery nasobne mają tak samo dużo argumentów za i przeciw. Każdy z nas miał jedną taką interwencję, po której powiedział: “Chciałbym, żeby to wszystko było na kamerze”.

Pomijam oczywisty aspekt ryzyka NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia) w przypadku osoby będącej w bardzo mocnym stanie po użyciu “środków odurzających”.

Kamery, jeśli kiedykolwiek zagoszczą na polskim mundurze będą miały jeden pozytywny aspekt – wyraźnie pokażą społeczeństwu, jak to jest naprawdę. Kto jest agresorem i prawdziwym sprawcą przestępstw. Skończy się gadanie typu: “policyjny mordercy, gestapo” itp. 

źródło: http://fakty.interia.pl

Poza tym, kamera będzie miała wydźwięk edukacyjny, którego nie sposób przecenić.  Policjanci do nagrań nie będą podchodzili jak do abstrakcji, mówiąc: “eeee, to było w USA albo w Anglii, u nas jest inaczej”. Punkt odniesienia będzie bezpośredni na tu i teraz”. Ostatni element układanki to bezpośredni i niepodważalny materiał dowodowy, który z pewnością nie tylko zapewni bezwzględne i surowe wyroki pozbawienia wolności dla niebezpiecznych przestępców ale i zagwarantuje niewinność dla interweniujących policjantów.

Właściwa treść poniższego nagrania zaczyna się od 4:41.  Szalenie niebezpieczna interwencja wobec niebezpiecznego mężczyzny uzbrojonego w dwa noże, który wtargnął do budynku.

Policjanci wobec groźby samookaleczenia sprawcy zadecydowali się na bardzo niebezpieczny krok otwarcia drzwi i użycia tasera do obezwładnienia sprawcy.
Sytuacja była tym bardziej niepewna, gdyż żaden z fuszy nie był uzbrojony w broń palną i nie mogliby się bronić, gdyby Taser nie zadziałał.
Początkowo strzał z tasera nie zamknął w pełni obwodu. Mimo, iż mężczyzna był wyraźnie rażony sondami, wciąż stanowił zagrożenie. Widać, z jaką siłą i determinacją próbuje dźgać drugiego policjanta, który nie tylko ryzykował, ze zostanie ugodzony nożem ale i mógł zostać porażony taserem, gdyby wszedł między jedną sondę a drugą.
Mimo wszystko, udało im się wspólnie obezwładnić sprawcę.

źródło: internet

Taser jest urządzeniem niezwykle skutecznym ale pod jednym warunkiem. Że zostanie użyty prawidłowo – tj. ładunek w sondach rozejdzie się odpowiednio, sondy się wbiją i nie zerwą się np. przy upadku na ziemię.
Jak widać, nawet długotrwałe rażenie, przez kilkanaście sekund potrafi nie osiągać skutku w obezwładnianiu naprawdę pobudzonej osoby. Jeśli na chwilę zaprzestaniemy wysyłania napięcia elektrycznego, sprawca odzyskuje władzę w mięśniach. Jeśli będziemy używać tasera za długo, zostaniemy przez “społeczeństwo” oskarżeni o brutalność. Idealnego rozwiązania nie ma, a ludzkie życie, w tym nasze wisi na włosku.

Niech każdy obejrzy ten materiał i przeanalizuje swoje postępowanie w takiej sytuacji. Większość z nas ma za sobą bardzo niebezpieczne interwencje, więc każdy z nas może postawić się na miejscu tych dwóch policjantów.